Щодо Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану”.
24.03.2022 року прийнято Закон України № 2145-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану”.
Законом внесено зміни до Земельного Кодексу України, Закону України “Про оренду землі, Закону України “Про землеустрій”, Закон України “Про державний земельний кадастр”.
Коротко про основні положення цього Закону:
Законом передбачено, що під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей.
-
Для земель приватної власності, державної, комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності і були передані в оренду органами місцевого самоврядування договори оренди землі вважаються поновленими на на один рік без волевиявлення сторін відповідних договорів і без внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно договори оренди, суборенди, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту, строк користування земельними ділянками щодо яких закінчився після введення воєнного стану.
-
Для земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на строк до одного року земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності (крім тих, що перебувають у постійному користуванні осіб, які не належать до державних, комунальних підприємств, установ, організацій), а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, нерозподілених та невитребуваних земельних ділянок і земельних часток (паїв) розмір орендної плати не може перевищувати 8 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
-
Орендар земельної ділянки не має права на:
-
компенсацію власних витрат на поліпшення земельної ділянки;
-
поновлення договору оренди землі, укладення договору оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря;
-
передачу земельної ділянки в суборенду;
-
встановлення земельного сервітуту;
-
зміну угідь земельної ділянки;
-
будівництво на земельній ділянці об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд);
-
закладення на земельній ділянці багаторічних насаджень;
-
переважне право на купівлю орендованої земельної ділянки у разі її продажу;
-
відчуження, передачу в заставу (іпотеку) права користування земельною ділянкою;
-
поділ земельної ділянки, об’єднання її з іншою земельною ділянкою;
-
використання для власних потреб наявних на земельній ділянці загальнопоширених корисних копалин, торфу, лісу, водних об’єктів, а також інших корисних властивостей землі;
-
зміну цільового призначення земельної ділянки.
4. Договір оренди земельної ділянки укладається лише в електронній формі, та засвідчується кваліфікованими електронними підписами орендаря і орендодавця.
5. Передача в оренду земельної ділянки здійснюється без проведення земельних торгів.
6. Формування земельної ділянки з метою передачі її в оренду здійснюється без внесення відомостей про таку земельну ділянку до Державного земельного кадастру (державної реєстрації) та присвоєння їй кадастрового номера.
7. Технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель, є додатком до договору оренди землі.
- Пошкоджене або знищене під час військових дій майно. Що робити?З початку війни в Україні внаслідок військової російської агресії станом на 17 березня, за даними проекту KSE "Росія заплатить", сума завданих збитків складає 1,8 трлн гривень або 62,6 млрд дол. Як діяти в тому випадку, якщо майно постраждало внаслідок військових дій? Які кроки необхідно зробити, щоб мати право на компенсацію в майбутньому.Повна версія статті
- Примусове відчуження або вилучення майна під час воєнного стануВійна в країні спонукає органи влади до вжиття оперативних і не завжди популярних заходів для подолання ворога. В таких умовах права громадян можуть зазнати деяких обмежень. Мова йде про передачу, примусове відчуження або вилучення майна для військових потреб.Повна версія статті