КОЛИ ВИНИКАЄ НЕОБХІДНІСТЬ ПРОВЕДЕННЯ ЕКСПЕРТИЗИ ТОВАРУ ТА КОЛИ ВОНА ПРОВОДИТИСЯ
Що таке продукція неналежної якості, що таке недоліки товару, що таке істотні недоліки та права споживача - про це все було в статті ЯКИМИ БУВАЮТЬ НЕДОЛІКИ ТОВАРУ.
А як виявити недоліки, хто виявляє недоліки та що таке експертиза товару піде мова далі.
Стосовно деяких товарів затверджено рекомендації щодо визначення характеру виявлених у товарах недоліків, як наприклад для взуття Рекомендації з визначення характеру дефекту взуття та умов її експлуатації затверджені Наказом Мінекономіки та з питань євроінтеграції і Мінпромполітики від 17.10.2002 р. Для деяких видів товару, і таких - більшість ніяких рекомендацій не має і тоді дводиться звертатись до сторонніх фахівців, які можуть провести експертизу товару.
Згідно з Законом України "Про захист прав споживачів": експертиза може проводитись з метою:
-
встановлення недоліку в продукції або факту, що вона є фальсифікованою;
-
встановлення моменту виникнення недоліків у продукції (до передачі або після передачі товару покупцю), а також причин їх виникнення (чи покупець порушив правила користування або зберігання товару, чи це відбулося в результаті дій третіх осіб, чи причиною недоліку є ненадання покупцю повної та достовірної інформації про товар).
КОЛИ ВИНИКАЄ НЕОБХІДНІСТЬ ПРОВЕДЕННЯ ЕКСПЕРТИЗИ ТА З ЧИЄЇ ІНІЦІАТИВИ ВОНА ЗДІЙСНЮЄТЬСЯ?
Покупець, що виявивши у продукції (товарі) недолік (або істотний недолік), звертається до продавця за місцем придбання товару, виробника або підприємства, що задовольняє вимоги споживачів за місцем їх знаходження з однією з наведених вище вимог: товар має недолік; недолік був до моменту покупки або після покупки, недолік вінік з причини.
Якщо у продавця (виробника) виникають сумніви відносно ваших вимог то він має право запропонувати провести експертизу.
У 3-денний рядків після отримання вашої згоди (у письмовій формі) продавець зобов'язаннями язаний організувати експертизу товару (продукції). При цьому експертиза проводитися за рахунок продавця (виробника). Якщо експертизою буде доведено, що недолік вінік після передачі вам продукції (товару) та (або) з причини порушення вами установлених вимог користування, зберігання, транспортування або дій третіх осіб ваша вимога задоволенню не підлягає. Ну і звісно, ві відшкодовує вартість проведення експертизи.
Є товари, стосовно яких встановлено окремі правила направлення на експертизу. Відповідно до Порядку гарантійного ремонту (обслуговування) або гарантійної заміни технічно складних побутових товарів затвердженого Постановою КМУ від 11.04.2002 року №506: у разі виникнення необхідності у визначенні причини втрати якості товару, гарантійний рядків якого не закінчився, продавець зобов'язаннями язаний у триденний рядків з дня отримання письмової заяви від споживача відправити такий товар на експертизу. Споживачу видається акт прийняття товару на експертизу за формою № 6-гарант.
Сьогодні одним з більш дискусійним залишається питання про ті,
ХТО МАЄ ПРАВО ПРОВОДИТИ ЕКСПЕРТИЗУ?
Одностайної відповіді на це питання не має. Є установи, які уповноважені проводити експертизи і є встанови яким НЕ заборонено проводити такі експертизи.
Вісь далеко не повний перелік:
- підприємства до сфери діяльності яких входять надання послуг з проведення експертиз якості продукції;
- громадська організації споживачів (об'єднання споживачів);
- торгово-промислові палати;
- лабораторії при управлінні захисту прав споживачів;
- державні спеціалізовані судово-експертні установи;
- приватні судові експерти-товарознавці.
Яку б з установ не вибрали, продавець (виробник) має погодити з Вами місце проведення експертизи.
Посилаючись на необхідність забезпечення незалежної експертизи, багато фахівців не рекомендують призначати експертизу в сервісному центрі самого продавця чи виробника.
Пропонуємо звернути увагу на дві останні встанови де працюють фахівці товарознавці.
В будь-якому випадку, найраціональнішим варіантом вирішення цього питання є досягнення в кожному конкретному випадку споживачем та продавцем (виробником) обопільної згоди про уповноваженого на проведення експертизи суб’єкта, тобто суб’єкта, висновкам якого обидві сторони можуть довіряти.
Поставити питання про те, що експертизу було проведено некомпетентним суб’єктом або її висновки не є незалежними, може суд. У цьому випадку має бути призначено судову експертизу.
Замовити товарознавчу експертизу або отримати юридичну консультацію можете в компанії Незалежна судова експертиза і оцінка.
- Щодо Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану”.24.03.2022 року прийнято Закон України № 2145-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану”. Коротко про основні положення цього ЗаконуПовна версія статті
- Пошкоджене або знищене під час військових дій майно. Що робити?З початку війни в Україні внаслідок військової російської агресії станом на 17 березня, за даними проекту KSE "Росія заплатить", сума завданих збитків складає 1,8 трлн гривень або 62,6 млрд дол. Як діяти в тому випадку, якщо майно постраждало внаслідок військових дій? Які кроки необхідно зробити, щоб мати право на компенсацію в майбутньому.Повна версія статті