Сайт - нематеріальний актив для підприємства
Сьогодні Інтернет - складова нашого життя, в тому числі економічного. Мало яке підприємство обходитися без свого інтернет-ресурсу - сайту, а то і декількох.
Хтось тільки замислюється над створенням сайту, хтось - створює вперше, хтось - модернізує "старий".
У цій статті поговоримо про ті:
- що таке сайт для підприємства як нематеріальний актив;
- як обліковувати його на підприємстві.
Для початку: Що таке сайт?
Для відображення у бухгалтерському обліку нас, в першу чергу, цікавлять визначення вітчизняного законодавства та методології.
Найсвіжіше наведена в ст. 1 Закону України "Про авторські права і суміжні права":
"веб-сайт - сукупність даних, електронної (цифрової) інформації, інших об'єктів авторського права і (або) суміжних прав тощо, пов'язаних між собою і структурованих у межах адреси веб-сайту і (або) облікового запису власника цього веб-сайту, доступ до яких здійснюється через адресою мережі Інтернет, що може складатися з доменного імені, записів про каталоги або виклики і (або) числової адреси за Інтернет-протоколом".
Для бухгалтерського обліку сайт можна розглядати у двох формах: витрати і нематеріальний актив. Все залежить від мети створення сайту.
Перші дві складові, які є витратами: доменне ім'я і хостинг.
Друга черга витрат складається з трьох основних етапів робіт:
- розробка дизайну сайту;
- верстка сторінок;
- програмування, "докручування", SEO і т. д.
Кожний з етапів (особливо останній), мають свої пункти, які тягти за собою витрати, що потребують відображення.
З точки зору бухгалтерського обліку, оскільки сайт, врешті решт, є результатом комп'ютерного програмування, його можна розцінити як об'єкт авторського права, як комп'ютерна програма (ст. 433 ЦКУ і ст 8 Закону про авторські права).
В залежності від способу створення буде розглядатись належність майнових прав на сайт. При "оренді" сайту виняткових майнових прав на нього орендар не отримує. У разі створення сайту, зазвичай підприємство має на нього виняткові майнові права. Але, мабуть, у будь-якому разі (за винятком оренди сайту) слід кваліфікувати сайт як окремий об'єкт обліку.
Як зазначалось, облік сайту залежить від мети його створення: сайт візитка, сайт "робочий". Залежно від цього витрати на його створення можна відобразити двома способами:
- списати їх на витрати підприємства,
- капіталізувати, визнавши сайт нематеріальним активом.
Якщо сайт не визнається нематеріальним активом (НМА), наприклад, створений виключно в рекламних цілях, то сайт не має вартості, є витрати на його створення, які і списуються на витрати.
Якщо ж сайт визнається НМА (сайт здатен генерувати дохід), то всі витрати на його створення накопичуються на рахунку 154 "Придбання (створення) нематеріальних активів". Після "запуску" сайту в господарський оборот на підставі "Акта введення в господарський оборот об'єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів" (типова форма № НА-1, затверджена наказом Мінфіну від 22.11.2004 р. № 732) ці витрати капіталізуються на рахунку 125 "Авторські права і суміжні з ним права".
Первісна вартість сайту, виготовленого із залученням сторонніх виконавців, формується згідно з п. 11 П(С)БО 8, самостійно виготовленого - згідно з п. 17 П(С)БО 8 (можливий і "поєднаний" варіант).
Що робити, якщо витрати на створення сайту не зафіксовані, а сайт використовується в діяльності, або є поточні витрати пов'язані з підтримкою сайту. Ви можете провести оцінку сайту і зарахувати його на баланс за вартістю, що визначена оцінювачем.
Право на оцінку мають оцінювачі, які мають кваліфікацію за напрямком 2. "Оцінка цілісних майнових комплексів, паїв, цінних паперів, майнових прав та нематеріальних активів, у тому числі прав на фрази об'єкти інтелектуальної власності".
Сайт є нематеріальним активом, а отже, й оцінюється за методологією оцінки для нематеріальних активів.
- Щодо Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану”.24.03.2022 року прийнято Закон України № 2145-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану”. Коротко про основні положення цього ЗаконуПовна версія статті
- Пошкоджене або знищене під час військових дій майно. Що робити?З початку війни в Україні внаслідок військової російської агресії станом на 17 березня, за даними проекту KSE "Росія заплатить", сума завданих збитків складає 1,8 трлн гривень або 62,6 млрд дол. Як діяти в тому випадку, якщо майно постраждало внаслідок військових дій? Які кроки необхідно зробити, щоб мати право на компенсацію в майбутньому.Повна версія статті