ЗБИТКИ ВНАСЛІДОК ОБРИВУ ДРОТУ ПОВІТРЯНОЇ ЛІНІЇ ЕЛЕКТРОПЕРЕДАЧІ
Осінь в Україні багата на природні несподіванки, внаслідок яких може бути завдано збитків майну. До кого звертатись у разі, якщо збитки завдано пошкодженими лініями електропередачі, роз'яснюють ясник Верховний суд.
У справі за позовом про відшкодування шкоди у зв'язку із заподіянням смерті корові внаслідок ураження струмом через поголила повітряних ліній електропередачі Верховний суд встановив, що власником електромережі є скаржник - "Чернігівобленерго" (і таке буває).
У зв'язку з тім, що діяльність, яку здійснює скаржник, безпосередньо пов'язана з експлуатацією цих ліній, Верховний суд визначив, що лінії мають ознаки джерела підвищеної небезпеки (далі - ДПН), передбачені ст. 1187 ЦК України. Відповідно до цієї ж статті відповідальність за завдану шкоду несе власник (володілець) ДПН. Верховний суд роз'яснюють яснив, що ним є юридична або фізична особа, в експлуатації якої знаходиться ДПН на відповідній правовій підставі.
Верховний суд визнав, що в даному випадку неможливо врахувати посилання скаржника на складні погодні умови як на непереборну силу для звільнення його від відповідальності у зв'язку з тім, що ним не надано належних доказів для підтвердження форс-мажорних обставин.
Отже, за висновком ВС відповідальність за шкоду, завдану повітряною лінією електропередачі як джерелом підвищеної небезпеки, покладається на особу, в експлуатації якої ця лінія перебуває, а штормові погодні умови не можуть визнаватися форс-мажором у випадку ненадання суду відповідного доказу.
Розмір заподіяної шкоди розраховує оцінювач або судовий експерт.
- Щодо Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану”.24.03.2022 року прийнято Закон України № 2145-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану”. Коротко про основні положення цього ЗаконуПовна версія статті
- Пошкоджене або знищене під час військових дій майно. Що робити?З початку війни в Україні внаслідок військової російської агресії станом на 17 березня, за даними проекту KSE "Росія заплатить", сума завданих збитків складає 1,8 трлн гривень або 62,6 млрд дол. Як діяти в тому випадку, якщо майно постраждало внаслідок військових дій? Які кроки необхідно зробити, щоб мати право на компенсацію в майбутньому.Повна версія статті