Оцінка збитків, завданих викраденням майна
Що сталося? Передісторія.
До компанії звернулась громадянка Х, з клопотанням про проведення оцінки викраденого майна й розповіла наступну історію.
Разом з чоловіком вона виїхала за кордон у довгострокове відрядження. Сім'я у них не бідна, квартира - немаленька і в квартирі повна чаша: сучасний ремонт, сучасна недешева сантехніка, дорогі якісні меблі, дорога побутова техніка, парочка комп'ютерній ютерів та оргтехніка, штори, постільна білизна, одяг. Одним словом, все, що "нажито непосильною працею" за не один рік. Ясно, що хвилювались за збереження майна, і тому попросили приглянути за квартирою родича.
Повернулися через півроку.. А в квартирі - порожньо. Ні не так. ПОРОЖНЬО - вісь так. В буквальному сенсі цього слова. НІКОГО і НІЧОГО! Чи то родич слабо дивився чи то лихий поплутавши позаритись на родички речі. Але факт залишається фактом: всі, включаючи сантехніку, люстри, одяг.. Навіть килимки на підлозі. Все зникло.
Громадянка звернулась в поліцію. Винних знайшли. Домовились між собою, що речі повернутися. Але віз і донині там, де був. Тепер Громадянка Х подає позов до суду. Для підтвердження своїх фінансових претензій (бо речі зникли безповоротно) їй необхідно провести оцінку збитків, завданих викраденням майна. Саме так визначили об'єкт оцінки, замість оцінка викраденого майна.
Що оцінювати?
На оцінці саме збитків, а не викраденого майна, зупинились того, що, власне, саме майно відсутнє. Ідентифікувати його, визначити технічний стан і порівняти з іншим аналогічним майном при розрахунку вартості неможливо. Отже, об'єкт оцінки визначено в наступній редакції: збитки, завдані викраденням майна.
Громадянка Х надала для оцінки перелік зниклого майна з його короткою характеристикою та зазначила ціни, за якими це майно було придбано та колі.
Що входить до поняття збитків?
Поняття збитків включає у собі:
- втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);
- доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушення (упущена вигода).
У нашому випадку оцінювачі зупинились на розрахунку реальних збитків. Доходи, які особа могла б отримати володіючи цими промовами не включалися з причини того, що речі в господарській діяльності не використовувались.
При розрахунку реальних збитків, оцінювачі зупинились саме на частині втрат, яких особа зазнала у зв'язку з крадіжкою цих промов.
Чим керувались при оцінці збитків?
Крім законодавчих та нормативних актів, що регламентують оцінку, та Національних Стандартів з оцінки, оцінювачами використано "Порядок визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей", затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 р. №116. Цей Порядок, крім всього іншого, підтверджує повноваження оцінювача з оцінки збитків. За цим Порядком потерпіла сторона прирівняна до недержавних суб'єктів господарської діяльності.
Крім того, відповідно до Порядку встановлена дата оцінки: дата подання позовної Заяви.
Відповідно до Порядку оцінювач використав матеріали, які рекомендовані цим Порядком: дані інвентаризації (перелік майна, що надано Замовником), документи з відомостями про фізичний стан та технічні характеристики майна.
Які методичні підходи використовували для оцінки?
Застосування прийнятих підходів оцінювач обґрунтував наступним чином.
Безумовно, порівняльний підхід, є найбільш "ринковим" і при умові достатньої кількості об'єктів порівняння дає найточніший результат. В нашому випадку є важлива перепона в застосуванні порівняльного підходу: оцінювачу невідомі параметри об'єкта оцінки і доводитися користуватись наданими Замовником даними. Основним інструментом порівняльного підходу є порівняння об'єктів порівняння з об'єднання об'єктом оцінки. Відсутність даних про параметри об'єктів оцінки унеможливлює застосування цього інструменту. З даних, що надані Замовником, точним та таким, що приймається в припущенні, є параметр "ціна придбання об'єкта". Враховуючи наведене, єдиним методом, що може бути застосований в рамках порівняльного підходу, є метод відсотку відновної вартості, який містить у собі багато елементів витратного підходу.
Витратний підхід не є основним при оцінці рухомих речей, що були у використанні. Він застосовується при оцінці спеціалізованого обладнання або одиничних ексклюзивних речей. Як зазначалось раніше, оцінювач володіє єдиною певною інформацією, яка прийнята в припущенні як достовірна, — ціна придбання об'єкта оцінки. Цей показник можна застосувати у витратному підході як вартість відтворення.
Таким чином, єдиним підходом, який можливо застосувати для оцінки майна, що є об'єднання об'єктом оцінки по цьому звіту, є витратний підхід, а саме — метод заміщення.
Дохідний методичний підхід для розрахунку вартості в цьому звіті не застосовувався з огляду на те, що майно в господарській діяльності для отримання доходу не використовувалось.
Хто проводити оцінку збитків?
В даному випадку оцінку збитків проведено оцінювачем. Такі повноваження йому надає, в тому числі, і Порядок визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 р. №116.
Альо при призначенні судової експертизи суд або сторони можуть вимагати залучення судового експерта відповідної кваліфікації.
Виходячи з наведеного, можна зробити наступні висновки:
- Оцінювати збитки, що спричинені викраденням, можна й потрібно.
- При замовленні та при проведенні оцінки буде корисним використання "Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 р. №116.
- Інколи при проведенні оцінки зниклих промов єдиним підходом, що може бути використаний, є витратний підхід, якщо взяти за припущення, що вартість придбання є відновною вартістю.
- Оцінку збитків може проводити як оцінювач, так і судовий експерт, все залежить суто від суб'єкта єктивних факторів.
Замовити оцінку збитків Ві можете ТУТ.
- Щодо Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану”.24.03.2022 року прийнято Закон України № 2145-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану”. Коротко про основні положення цього ЗаконуПовна версія статті
- Пошкоджене або знищене під час військових дій майно. Що робити?З початку війни в Україні внаслідок військової російської агресії станом на 17 березня, за даними проекту KSE "Росія заплатить", сума завданих збитків складає 1,8 трлн гривень або 62,6 млрд дол. Як діяти в тому випадку, якщо майно постраждало внаслідок військових дій? Які кроки необхідно зробити, щоб мати право на компенсацію в майбутньому.Повна версія статті