Хто такий судовий експерт?
Хто такий судовий експерт? Це, на перший погляд, просте питання заслуговує більш детального розгляду, оскільки поняття судового експерта ширше, ніж здається.
Найпоширеніше визначення судового експерта витікає з визначення поняття судова експертиза, яке наводитися в "Законі про судову експертизу":
Судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Звідки: Експерт (судовий експерт) — особа, що володіє спеціальними знаннями, яку залучають органи досудового розслідування, суду для проведення експертизи.
Цікаві концепції у науці кримінального процесу, які обґрунтовують наступні позиції щодо розуміння сутності судового експерта, як учасника кримінального провадження:
1) концепція «наукового судді» – висновок експерта ототожнювався із вироком суду, а судовий експерт розглядався як «науковий суддя»;
2) концепція «судовий експерт – помічник суду»;
3) концепція «судовий експерт – свідок»;
4) концепція «судовий експерт – самостійний учасник судочинства».
Альо все це концептуальна лірика, яка витікає з історії розвитку науки кримінального процесу.
Українське законодавство надає чимало визначень поняття «експерт», вісь деякі з них:
Експертом є особа, якій доручено провести дослідження матеріальних об'єктів, явищ і процесів, що містять інформацію про обставини справи, і дати висновок з питань, які виникають під час розгляду справи і стосуються сфери її спеціальних знань - це Цивільний процесуальний Кодекс Українв.
А вісь Кодекс адміністративного судочинства України: Експертом є особа, яка має необхідні знання та якій в порядку, встановленому цим Кодексом, доручається дати висновок з питань, що виникають під час розгляду справи і стосуються спеціальних знань цієї особи, шляхом дослідження матеріальних об'єктів, явищ і процесів, що містять інформацію про обставини у справі.
А це вже Закон України "Про наукову і науково-технічну експертизу": Експертами є фізичні особи, які мають високу кваліфікацію, спеціальні знання і безпосередньо здійснюють наукову чи науково-технічну експертизу та несуть персональну відповідальність за достовірність і повноту аналізу, обгрунтованість рекомендацій відповідно до вимог завдання на проведення експертизи.
І на закуску - "Положення про порядок проведення експертизи в галузі державного експертного контролю": Експерт - висококваліфікований спеціаліст, який має вищу освіту, відповідну кваліфікацію і професійні знання з питань, що досліджуються, виконує службові обов'язки, пов'язані з провадженням діяльності у відповідній галузі, безпосередньо проводити експертизу та несе персональну відповідальність за достовірність і повноту аналізу, обґрунтованість висновків відповідно до завдання на проведення експертизи.
Дуже гарно й просто про ті Хто може бути судовим експертом написано в Законі "Про судову експертизу": Судовими експертами можуть бути особи, які мають необхідні знання для надання висновку з досліджуваних питань. Вісь... І все.. Судовим експертом може бути будь-хто, хто має необхідні знання. Але, в тому ж Законі:
"Особа або орган, які призначають або замовляють судову експертизу, можуть доручити її проведення тим судовим експертам, яких внесено до державного Реєстру атестованих судових експертів, або іншим фахівцям з відповідних галузей знань, якщо інше не встановлено законом." Якщо є фахівці у відповідній галузі знань, яких внесено до Державного реєстру, то проведення судової експертизи їм доручать.
Таких фахівців, що внесені до Державного реєстру атестованих судових експертів є дві категорії:
Судові експерти державних спеціалізованих установ - фахівці, які мають відповідну вищу освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче спеціаліста, пройшли відповідну підготовку та отримали кваліфікацію судового експерта з певної спеціальності.
Судові експерти, які не є працівниками цих установ, за умови, що вони мають відповідну вищу освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче спеціаліста, пройшли відповідну підготовку в державних спеціалізованих установах Міністерства юстиції України, атестовані та отримали кваліфікацію судового експерта з певної спеціальності у порядку, передбаченому Законом. Таких експертів, можуть залучати також, (так написано в Законі) до проведення судових експертиз, крім тих, що проводяться виключно державними спеціалізованими установами.
"Звання" судового експерта цих двох категорій підтверджується кваліфікаційним Свідоцтвом судового експерта, що видається Міністерством юстиції України.
Таким чином:
-
Де-юре: Судовим експертом може бути будь-хто, хто має необхідні знання.
-
Де-факто: При призначенні судових експертиз переважне право, що закріплено законодавством, надається судовим експертам державних спеціалізованих установ. І даремно...
-
Даремно, тому що в результаті дій за пунктом 2, завантаженість державних експертних установ зашкалює, черги на експертизу не витримують ніякої критики, рядка проведення порушуються, якість падає.
-
До проведення експертиз треба сміливіше залучати незалежних атестованих судових експертів та фахівців у відповідних галузях знань, як це прописано в Законі, і відстоювати своє право.
Є питання? ЗВЕРТАЙТЕСЬ.
- Щодо Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану”.24.03.2022 року прийнято Закон України № 2145-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану”. Коротко про основні положення цього ЗаконуПовна версія статті
- Пошкоджене або знищене під час військових дій майно. Що робити?З початку війни в Україні внаслідок військової російської агресії станом на 17 березня, за даними проекту KSE "Росія заплатить", сума завданих збитків складає 1,8 трлн гривень або 62,6 млрд дол. Як діяти в тому випадку, якщо майно постраждало внаслідок військових дій? Які кроки необхідно зробити, щоб мати право на компенсацію в майбутньому.Повна версія статті