Нелюдська конкуренція або чі чекає фахівців "революція машин".
Штучний інтелект, робототехніка, чат-боти, які надають юридичну консультацію, послуги зі страхування, проводять співбесіди, – це ті, що часто й наполегливо входити в наше життя. У зв'язку з цим людство частіше й частіше задається питанням: Як використовувати штучний інтелект? Як з ним конкурувати? Як узаконити це явище, щоб зберегти інтереси людей і машин?
Чим займаються роботи на прикладі роботів-юристів.
Юридичні компанії в багатьох країнах все частіше залучають до своєї роботи роботів. Штучний інтелект працює з базами даних і прогнозує результат на основі питань, які йому задають.
Першочергова функція, яку все частіше довіряють штучному інтелекту, – це обробка та аналіз великого масиву даних. Наприклад, у Британії юридична компанія прийняла на роботу робота-юриста. До його завдань входити робота дослідника: збір інформації, її структурування та формування звітів. "Робот справляється з цими завданнями, на відміну від людини, набагато швидше, ефективніше та без помилок", – визнають працівники компанії.
У листопаді цього року про робота-консультанта заявивши Ощадбанк. Завдяки запровадженому сервісу "Особистий юрист" споживач може отримати консультації у різних галузях права: усно або письмово, у вигляді дзвінка юриста від імені клієнта або моделі документа, що рекомендується.
Є приклади і приватність розробок. Джошуа Браудер, студент Стенфордського університету, мріє про те, що колись він покінчить зі всіма юристами за допомогою штучного інтелекту, а саме чат-бота, який буде надавати безкоштовні юридичні консультації у форматі 24/7. У 2016 році він запустивши сайт DoNotPay, на якому сервіс "чат-бот" надає юридичні поради з приводу оскарження штрафів за неправильне паркування, втрат від затримки авіарейсів та страхових платежів. За 21 місяць з моменту встановлення безкоштовних автоматів в Лондоні та Нью-Йорку сервіс розглянув 250000 випадків, 160000 з яких він оскаржив. На черзі боти-юристи, які будуть консультувати по питанням розлучення, імміграцію, оскарження податків на нерухомість та інше.
А ось ще один приклад. США, Нью-Йорк. У штаті місцевої страхової компанії теж з'єднання явився робот – бот, що оформляє страховки. "Забудьте все, що ви знали про страхування", – таке гасло на сайті страхової компанії. У компанії немає агентів, офісів та колл-центрів. На їх думку, цього всього більше не треба. У бота займає 90 секунд часу, щоб оформити вам страховку, три хвилини – щоб відшкодувати збитки.
Звісно, що сфера застосування роботів у нашому житті галузями права не обмежується. Як дати волю фантазії, то застосування роботів можна вигадати для будь-якої сфери – від роботів статистів до роботів лікарів.
Чи не думаєте ви, що перехід до послуг роботів, які здатні виконати швидше і ефективніше роботу людини, є "потаємною загрозою" для фахівців ринку? Це ще одне питання, яке потрібно задавати.
Почну з головних страхів, корінь яких лежить у поступовому заміщенні людської праці роботами та питання довіра штучному інтелекту. Скажімо так: люди на березі не дуже довіряють машин, які плавають; люди на землі не дуже довіряють машин, які літають. Хоча й самі ж їх витворили. І цьому є своє пояснення.
У серпні 2017 року "простіший" штучний інтелект – чат-бот – вийшов з покори свого творця. Мова йде про чат-бот китайського месенджера Tencent QQ, який без зволікання відповів, що не любити компартію Китаю, та ботах Microsoft, які "нахамили" та дозволили собі образливі висловлювання на тему політичних та релігійних поглядів. Було щось таке і у Facebook, коли компанія змушена була відключити чат-боти, що почали спілкування між собою на незрозумілій мові, чим добряче налякали своїх творців.
Але, повернемось від апокаліптичних прогнозів із захопленням роботами людства до більш нагальних проблем. До проблем у судах, де юристи, зустрічаючись зі справами, де задіяний штучний інтелект, не знають як їх вирішити. Експерти всього світу считают, що прийшов час врегулювати стосунки робот – штучний інтелект. Розвиток індустрії роботів зі штучним інтелектом повинний хвилювати громадськість як з точки зору юридичної, так і з точки зору моральних норм. Враховуючи ті, якими темпами рОботи стають частиною нашого життя та праці, законодавство, що регулює такі взаємовідносини, повинно було бути розроблене ще вчора.
Що робиться в цьому напрямку?
У лютому 2017 року Європарламент запропонував подумати над спеціальним правовим статусом електронної особистості для складних роботів, що приймають самостійні рішення. Особливо, на думку Європарламенту, потребує законодавчого регулювання сектор безпілотних автомобілів. І це не єдиний випадок ініціативи законодавчого регулювання цієї галузі. Ряд країн має свої законодавчі ініціативи в цьому питанні. Це свідчить про актуальність цього питання.
На думку експертів, основні задачі, які повинні бути законодавчо відрегульовані та вирішені:
-
Максимально точне та розширене поняття робототехніки.
-
Першочерговий принцип – принцип максимальної безпеки. Створення, запровадження та використання роботів має здійснюватися при умові максимальної безпеки для людини, суспільства, країни, людства.
-
Контроль виробництва роботів для військових цілей.
-
Підвищені вимоги до захисту від несанкціонованого доступу третіх осіб при експлуатації роботів, що потенційно несуть людині суттєву, в тому числі і смертельну небезпеку.
-
Захист інформації про умови функціонування робототехніки від самої робототехніки.
-
Правило людської гідності. Людина не повинна принижувати свою гідність своїм зверненням та спілкуванням з роботами.
За матеріалами https://ceur.ru
- Щодо Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану”.24.03.2022 року прийнято Закон України № 2145-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану”. Коротко про основні положення цього ЗаконуПовна версія статті
- Пошкоджене або знищене під час військових дій майно. Що робити?З початку війни в Україні внаслідок військової російської агресії станом на 17 березня, за даними проекту KSE "Росія заплатить", сума завданих збитків складає 1,8 трлн гривень або 62,6 млрд дол. Як діяти в тому випадку, якщо майно постраждало внаслідок військових дій? Які кроки необхідно зробити, щоб мати право на компенсацію в майбутньому.Повна версія статті