Кошик
2 відгуків
Незалежна судова експертиза та оцінка
+380 (67) 770-77-90
+380 (73) 770-77-90

ЩО РОБИТИ З ОСНОВНИМИ ЗАСОБАМИ, ЯКІ МАЮТЬ НУЛЬОВУ ВАРТІСТЬ?

ЩО РОБИТИ З ОСНОВНИМИ ЗАСОБАМИ, ЯКІ МАЮТЬ НУЛЬОВУ ВАРТІСТЬ?

Якщо в балансі замортизований основний засіб, його не обов'язково списувати. Якщо він відповідає критеріям активу і приносити екномічні вигоди, було достаньо продовжити рядків його служби. Крім того, основний засіб з нульовою вартістю можна дооцінити, поліпшити, продати. Якщо основний засіб з нульовою вартістю не відповідає критеріям активу, його доведеться ліквідувати.

Про це все і трохи більше в статті, що наведена нижче.

Зразу скажемо: нуль у залишковій вартості - не привід для списання основного засобу. П. 33 НП(С)БО 7, п. 40 Методрекомендацій № 561 визначають випадки коли основний засіб списується: продаж, ліквідація, безоплатна передача, нестача, псування або інші причини невідповідності критеріям основного засобу. Вимог щодо списання основного засобу в разі досягнення ним нульової вартості - не має. Отже, якщо замортизований проверяемая ще може стати у пригоді і відповідає критеріям активу за (п. 6 НП(С)БО 7) - використовуєте основний засіб на здоров'я.

Отже: ЩО МОЖНА ЗРОБИТИ З ОСНОВНИМ ЗАСОБОМ, ЯКИЙ МАЄ НУЛЬОВУ ВАРТІСТЬ.

 

1. ПЕРЕОЦІНКА ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ.

Перший варіант - переоцінка, дооцінка до справедливої вартості.

Зразу зауважимо: проведення переоцінки - право, а не обов'язок, тому проводити чи не проводити переоцінку вирішувати вам самим.

Наважившись на переоцінку треба мати на увазі:

Відображення дооцінки в бухобліку

№з/п Зміст операції Проведення. Рахунки
Дт Кт
1 Проведено дооцінку об'єкта ОЗ 10 411
2 З наступного місяця нараховано амортизацію за дооціненим об'єднання об'єктом 23,91,92,93,94 131
3 Відображено списання дооцінки до складу нерозподіленого прибутку* 411 441
Проводку роблять (залежно від подібного способу списання дооцінок, обумовленого в наказі про облікову політику): або періодично — щомісячно, щокварталу, щорічно (пропорційно нарахованій амортизації), або при вибутті об'єкта ОЗ (п. 21 НП(С)БО 7, лист Мінфіну від 17.02.2015 р. № 31-11410-07-10/4907, детальніше див. «Податки & бухоблік», 2020, № 85, с. 54).

   

2. ПРОДОВЖЕННЯ СТРОКУ СЛУЖБИ.

Якщо маєте намір використовувати основний засіб і надалі - продовжуйте рядків його служби. Для цього потрібний Наказ відповідно до п. 23 НП(С)БО 7, лист Мінфіну від 08.08.2012 р. № 31-08410-07-10/19584.

Зверніть увагу, що продовження строку корисного використання для цілей бухобліку - є зміною облікової оцінки.

Тому продовження строку служби не вплине на минулі періоди і перераховувати раніше нараховану амортизацію не потрібно.

Обгрунтовуючи продовження корисного рядок служби не потрібно говорити про помилку у початковому визначенні рядок служби. Рядків корисного використання - це прогнозний очікуваний період і прогнозний показник. І якщо об'єкт можна продовжувати використовувати, то рядків його використання можна переглянути (п. 25 НП(С)БО 7).

 

3. ПОЛІПШЕННЯ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ

Збільшити залишкову вартість основного засобу можна провівши йому поліпшення. Якщо ви вирішили, що об'єкт з нульовою вартістю потребує поліпшень - сміливо поілпшуйте. Витрати на поліпшення збільшують первісну, а, отже, і залишкову вартість основного засобу. Збільшаться економічні вигоди від використання об'єкта, збільшиться корисний рядків його використання, збільшиться вартість для амортизації. І тепер у наступному місці за місяцем, у якому проведені поліпшення, амортизація буде нараховуватись з нової вартості і з урахуванням нового рядка використання (п. 26 Методрекомендацій № 561).

Вісь як відображається облік нульових поліпшень

№з/п Зміст операції Проведення. Рахунки
Дт Кт
1 Здійснено поліпшення об'єкта ОЗ 152 631
2 Збільшено первісну вартість об'єкта ОЗ на вартість поліпшень 644/1 631
3 Наступного місяця нараховано амортизацію за поліпшеним об'єднання об'єктом 631 311

 

 4. ПРОДАЖУ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ

Ви можете продати об'єкт з нульовою вартістю, якщо не плануєте його використовувати, при цьому переводити його до складу необоротних активів, що утримуються для продажу не потрібно. Замортизований проверяемая при цьому списується з балансу проводкою Дт131 - Кт10.

Базою оподаткування буде ціна договірна. Будь-яка договірна ціна. Навіть - 1 грн. Адже правило мінбази для нульових об'єктів не працює, тому що мінбазою для необоротних активів виступає їх балансова (залишкова) вартість за даними бухобліку на початок місяця. А ця вартість, у нашому випадку, дорівнює нулю.

Альо... Але краще, якщо договірна ціна буде наближена до справедливої. А ще краще, замовити оцінку у оцінювача, що дасть змогу додатково підстрахуватись і убезпечити себе від різних несподіванок.

Вісь як відображається в обліку продажу основного засобу

 

№з/п Зміст операції Проведення. Рахунки
Дт Кт
1 Списано суму нарахованого зносу за об'єднання об'єктом 131 10
2 Передано об'єкт ОЗ покупцеві 377 712
3 Нараховано ПЗ з ПДВ 712 641
4 Отримано оплату від покупця 311 377

 

5. ЛІКВІДАЦІЯ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ

Якщо основний засіб більше не відповідає критерію активу треба приймати рішення про його списання - ліквідацію.

Списанню передує акт на списання. В акті має бути висновок комісії про те, що експлуатація об'єкта за його первісним призначенням неможлива. Такий висновок ДУЖЕ бажаний, тому ще це дозволить уникнути ПДВ. При самостійній ліквідації ПДВ не нараховується. Умови прописані в п. 189.9 ПКУ: якщо ліквідація оформлена актом за ф. № ОЗ-3 (ф. № ОЗ-4) або іншим документом довільної форми (з реквізитами первинного), що підтверджує неможливість подальшого використання об'єкта за первісним призначенням (див. КПК, затверджену наказом Мінфіну від 03.08.2018 р. № 673 // «Податки & бухоблік», 2018, № 65, 3 с.).

До складу комісії можна включити незалежного фахівця (наприклад товарознавця).

Ще один плюс: при ліквідації не нараховується ПЗ.

І ще один плюс: якщо об'єкт має нульову вартість і в бухгалтерському і в податковому обліку - ліквідаційних різниць не виникає.

Вісь як відображається в обліку ліквідація основного засобу.

№з/п Зміст операції Проведення. Рахунки
Дт Кт
1 Списано суму нарахованого зносу за об'єднання об'єктом 131 10
2 Відображено витрати на ліквідацію 976 661,651
3 Оприбутковано запчастини, металобрухт від ліквідаці 207,209 746

Маємо надію, що ця стаття допоможе вам надати лад в основних засобах, що мають нульову вартість.

Якщо виникли питання, будь ласка, звертайтесь. Завжди раді вам допомогти!

Можливо Вас зацікавлять:

ІНВЕНТАРИЗАЦІЯ ТА ПЕРЕОЦІНКА ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ

ОЦІНКА НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ

ОЦІНКА БОРГОВИХ ЗОБОВ'ЯЗАНЬ

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner